ادعا کردن سیستان و بلوچستان روز گذشته هرمزگان

ادعا کردن: سیستان و بلوچستان روز گذشته هرمزگان کرمان باران بارش باران 4استان کشور خراسان جنوبی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی برجام در سراشیبی سقوط

هر بار که دولت ترامپ در اعمال برجام سنگ اندازی کرده، بنیان های آن را تضعیف کرده و آن را به سراشیبی سقوط سوق داده است.

برجام در سراشیبی سقوط

برجام در سراشیبی سقوط

عبارات مهم : ایران

هر بار که دولت ترامپ در اعمال برجام سنگ اندازی کرده، بنیان های آن را تضعیف کرده و آن را به سراشیبی سقوط سوق داده است.

بیانیه اخیر پرزیدنت ترامپ راجع به توافق هسته ای ایران، با این مضمون که “کمکم کنید کار غیرمسئولانه ای انجام ندهم ” می توانست از این هم بدتر باشد. ولی می توانست از این بهتر هم باشد. و تقریبا به طور قطع نهایی بد خواهد داشت. خلاف هراس بسیاری از افراد، ترامپ توافق مشهور به برنامه جامع اقدام یکسان را باطل نکرد. با وجود اینکه او مجازات هایی را مشمول بر حال مقامات ایرانی کرد، ولی این تحریم ها از نوعی نبودند که بتوانند خطری فوری جهت برجام ایجاد کنند. با این وجود یک بار دیگر تصمیم گرفت که به توافقی بین المللی حمله کند و آن را نادیده بگیرد. توافقی که از هر لحاظی جواب داده و دارد کار می کند و متحدان و شرکای آمریکا به آن متعهد هستند و ساقط شدن آن هم اعتبار آمریکا را زیر پرسش می برد و هم باعث می شود کشور عزیزمان ایران فعالیت های هسته ای که اخیرا متوقف کرده بود را از سر بگیرد. ترامپ با این ترساندن که اگر اروپا و کنگره به صورت یک جانبه و غیر مسئولانه مفاد توافق را عوض کردن ندهند از آن خارج خواهد شد، برجام را در مسیر سقوط قرار داده است بدون آنکه هیچ طرح واقع گرایانه ای جهت بعد از آن داشته باشد.

برجام در سراشیبی سقوط

ما که از نزدیک درگیر مذاکرات برجام بودیم می دانیم که توافق بی نقصی نیست، و هیچ توافقی در تاریخ نمی توانسته بی نقص باشد. همچنین اصرار بر “توافق بهتر” و هشدار نسبت به اینکه در صورت به دست نیامدن توافق بهتر از آن خارج می شویم مقدمه ای نه جهت رسیدن به توافقی بهتر که مقدمه هیچ توافقی نیست.

تهدیدات اخیر ترامپ پاره ای از چیزی است که اینک الگویی آشنا است: مدیر جمهور زمزمه لغو توافق را مطرح می کند، آن را تا لبه دره می برد و بعد مهلتی تعیین می کند و طی آن اجازه می دهد حامیان برجام نفسی به آسانی بکشند که او عقب رفته هست. بهار سال گذشته هنگامی که نخستین بار تعلیق تحریم ها را تمدید کرد همین اتفاق افتاد، در ماه ژوئن گفت که قصد اعمال سیاست بازبینی بر برجام را دارد، در ماه اکتبر توافق را تایید نکرد و از کنگره و اروپا خواست تا نقص هایی که مدعی آن است را برطرف کنند و این هفته هم دوباره همین حرف را زذ. این بار ترامپ تعلیق تحریم ها را تایید کرد ولی آینده توافق را زیر پرسش برد و این بار – به صورت واقعی – متعهد شد که اگر اروپا و کنگره نتوانند کشور عزیزمان ایران را متقاعد کنند که با شرط های تازه ترامپ کنار بیاید تحریم های هسته ای را مجددا اعمال خواهد کرد.

هر بار که دولت ترامپ در اعمال برجام سنگ اندازی کرده، بنیان های آن را تضعیف کرده و آن را به سراشیبی سقوط سوق داده است.

قمار ترامپ از دو جهت مساله ساز هست. این عنوان که با تعویق باطل کردن فاجعه بار توافق نفسی به آسانی کشیده می شود، حامیان توافق را نسبت به صدمه واقعی بی حس کرده هست. بله، برجام تاکنون پا بر جا باقی مانده هست. ولی چیزی که چند ماه پیش فاجعه انگیز به شمار می آمد هنگامی که چند بار تکرار شد دیگر آن قدر فاجعه آمیز نیست. هر بار که ترامپ تردیدها را در خصوص خروج از توافق اوج می برد، آینده برجام در هاله ای از ابهام قرار می گیرد و سرمایه گذاران بالقوه و شرکای تجاری کشور عزیزمان ایران پای ارزش سست می شود. توافق بر اساس دستاوردهای دوطرفه سر راستی بنا شده است بود: در عوض محدودیت های جدی و پذیرش بازرسی بدون مرز از برنامه هسته ای، کشور عزیزمان ایران با تعلیق تحریم ها روبهرو می شد. ولی پایتخت کشور عزیزمان ایران تا چه زمانی خیری در این می بیند که به تعهدات خود در برجام احترام بگذارد و از منافع اقتصادی بهره مند نشود؟ خلاصه بگوییم، هر بار که دولت ترامپ در اعمال برجام سنگ اندازی کرده، بنیان های آن را تضعیف کرده و آن را به سراشیبی سقوط سوق داده است.

مشکل دوم جدی تر هم هست. مدیر جمهور به واسطه ترساندن به کناره گیری از برجام به دنبال این است که کنگره و اروپا را به سمت نجات برجام سوق دهد – ولی به شیوه ای که نهایتا ممکن است به نابودی آن ختم شود. عنصرهای بسیاری در فهرست مطالبات ترامپ وجود دارد، بعضی از آنها نسبت به بقیه راحت تر تفسیر می شوند، ولی ذات ماجرا از این قرار است: او می خواهد کشور عزیزمان ایران تمام محدودیت های ذکر شده است در توافق را نه جهت ۱۰، ۱۵، ۲۰ یا ۲۵ سال بپذیرد، بلکه می خواهد تا ابد ادامه پیدا کند. این همان چیزی است که منتقدان توافق “مقررات غروب ” می خوانند و ادامه می دهند “نقصی مرگبار” است که باید برطرف شود.

دیپلماسی ایرانی

برجام در سراشیبی سقوط

واژه های کلیدی: ایران | توافق | ایرانی | تحریم ها | دولت ترامپ | مذاکرات برجام | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz