ادعا کردن سیستان و بلوچستان روز گذشته هرمزگان

ادعا کردن: سیستان و بلوچستان روز گذشته هرمزگان کرمان باران بارش باران 4استان کشور خراسان جنوبی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هر روغن‌کنجدی را نباید خرید ، آغاز کشت تراریخته در کشور عزیزمان ایران با پنبه

مصرف محصولات تراریخته و کشت به این شیوه در سال‌های گذشته حواشی و بحث‌های متعددی به‌همراه داشته است با این وجود ظاهرا مجوزهای مربوط به کشت پنبه تراریخته در کشور

هر روغن‌کنجدی را نباید خرید ، آغاز کشت تراریخته در کشور عزیزمان ایران با پنبه

آغاز کشت تراریخته در کشور عزیزمان ایران با پنبه/ هر روغن کنجدی را نباید خرید

عبارات مهم : انجمن

مصرف محصولات تراریخته و کشت به این شیوه در سال های گذشته حواشی و بحث های متعددی به همراه داشته است با این وجود ظاهرا مجوزهای مربوط به کشت پنبه تراریخته در کشور عزیزمان ایران صادر شده است است تا این امر گامی جهت ترویج استفاده از محصولات تراریخته باشد.

به گزارش ایسنا، رییس انجمن ایمنی زیستی کشور عزیزمان ایران در کارگاه “ایمنی زیستی و اصحاب رسانه” ضمن تشریح آخرین گزارش سالیانه سرویس بین المللی دستیابی و استفاده از کاربرد بیوتکنولوژی کشاورزی (آیسا) به آخرین اوضاع کشت محصولات تراریخته در دنیا پرداخت و گفت: در حال حاضر ۱۰ درصد کل زمین های زراعی دنیا به زیر کشت این نوع محصولات رفته است.

هر روغن‌کنجدی را نباید خرید ، آغاز کشت تراریخته در کشور عزیزمان ایران با پنبه

دکتر بهزاد قره یاضی، مجری پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی را شرکت حفاظت محیط زیست اعلام کرده و از برنامه ریزی های صورت گرفته جهت برگزاری کارگاه هایی در این زمینه خبر داد.

رییس انجمن ایمنی زیستی کشور عزیزمان ایران در عین حال به آخرین گزارش سرویس بین المللی دستیابی و استفاده از کاربرد بیوتکنولوژی کشاورزی و اوضاع فعلی کشت محصولات تراریخته در دنیا پرداخت و در این باره توضیح داد: بر اساس این گزارش که تنها یک هفته از انتشار آن می گذرد، سطح زیر کشت محصولات تراریخته جهت نخستین بار در سال ۲۰۱۸ به مرز حدودی ۱۹۰ میلیون هکتار رسیده است.

مصرف محصولات تراریخته و کشت به این شیوه در سال‌های گذشته حواشی و بحث‌های متعددی به‌همراه داشته است با این وجود ظاهرا مجوزهای مربوط به کشت پنبه تراریخته در کشور

قره یاضی رقم فوق را معادل با ۱۷ درصد کل اراضی زیر کشت محصولات سالیانه دانست و تصریح کرد: در دنیا نزدیک به ۱.۶ میلیارد زمین زارعی وجود دارد که ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون هکتار آن زیر کشت گیاه های باغی از جمله گردو، بادام و… می رود؛ ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون هکتار نیز آیش داریم!؟ و بنابراین در مجموع ۱.۱ تا ۱.۲ میلیارد هکتار در دنیا زیر کشت محصولات متفاوت می رود که ۶۷ درصد آن غلات (گندم، جو، ذرت و برنج) است.

وی این میزان پذیرش و استقبال از محصولات تراریخته را در تاریخ کشاورزی بی سابقه توصیف کرد و با اشاره به این که ۱۰۰ سال از فعالیت نهضت ارگانیک و بازگشت به محیط زیست در دنیا می گذرد، ادامه داد: بدون قضاوت در مورد انجمن موسوم به “ارگانیک” در کشور عزیزمان ایران و با پذیرش آنچه که در اروپا و آمریکا به عنوان ارگانیک عرضه می شود، بر اساس آخرین مقاله انتشار یافته در این زمینه چُنین دریافت می شود که میزان کشت محصولات ارگانیک هنوز به یک درصد سطح زیر کشت محصولات کشاورزی نیز نرسیده است.

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، خاطر نشان کرد: چُنین برداشت می شود که علی رغم تبلیغات فراوان در این حوزه اشکالاتی به آن وارد است و زیاد کردن هر ساله سطح زیر کشت محصولات تراریخته نیز این عنوان را تایید می کند.

هر روغن‌کنجدی را نباید خرید ، آغاز کشت تراریخته در کشور عزیزمان ایران با پنبه

تاثیر یک ساله خشکسالی بر محصولات تراریخته

قره یاضی تاکید کرد: در تمام این مدت ۲۲ ساله (۱۹۹۶ تا ۲۰۱۷) که از کشت نخستین محصول تراریخته می گذرد، به استثنای یک سال شاهد زیاد کردن هر سال سطح زیر کشت این محصولات بوده ایم.

مصرف محصولات تراریخته و کشت به این شیوه در سال‌های گذشته حواشی و بحث‌های متعددی به‌همراه داشته است با این وجود ظاهرا مجوزهای مربوط به کشت پنبه تراریخته در کشور

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۵ با افت یک درصدی این محصولات روبرو بودیم که به دنبال آن جنجال رسانه ای “فناوری هراسان” و “انجمن غیر علمی ارگانیک” در کشور مبنی بر این که دوره مصرف محصولات تراریخته به آخر رسیده هست، به وجود آمد.

رییس انجمن ایمنی زیستی کشور عزیزمان ایران علت افت یک درصدی این محصولات در سال ۲۰۱۵ را خشکسالی اعلام کرد و با بیان این که در آن سال سطح زیر کشت کل محصولات پایین آمده هست، اظهار کرد: جنجال رسانه ای مذکور امروز در برابر زیاد کردن سرسام آور محصولات تراریخته سکوت کرده است.

هر روغن‌کنجدی را نباید خرید ، آغاز کشت تراریخته در کشور عزیزمان ایران با پنبه

قره یاضی همچنین از به سطح اشباع رسیدن محصولات تراریخته در کشورهای کشت کننده این محصولات خبر داد و افزود: جهت مثال در کشور برزیل که ۶۰ میلیون هکتار سویا و ذرت کشت می شود، ۵۰.۲ درصد میلیون هکتار یا معادل ۹۴ درصد آن ذرت و سویای تراریخته هست.

وی ادامه داد: ۹۴.۵ درصد هر آنچه که کشور آمریکا کشت می شود، محصول تراریخته است و در آرژانتین تقریباً هیچ محصول غیر تراریخته ای وجود ندارد.

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، در ادامه خاطر نشان کرد: البته این آمار راجع به محصولاتی است که نوع غیر تراریخته آن وجود ندارد؛ جهت مثال گردو نوع تراریخته ندارد و اگر آرژانتین هم این محصول را تولید می کند از نوع غیرتراریخته است.

تکذیب خودکشی به علت رواج محصولات تراریخته

دکتر قره یاضی همچنین از کشت ۱۰۰ درصدی پنبه تراریخته در پاکستان خبر داد و اضافه کرد: در هندوستان نیز ۹۳ درصد سطح زیر کشت پنبه از نوع تراریخته هست؛ بنابراین این ادعا که ۳۰۰ هزار نفر در هند به خاطر این نوع محصولات خودکشی کرده اند، اساساً کذب است.

وی با اشاره مجدد به اشباع محصولات تراریخته در کشورهای فوق ادامه داد: کشورهای نامبرده تنها در صورتی می توانند در توسعه سطح زیر کشت محصولات تراریخته سهم داشته باشند که محصولات جدیدی را عرضه کنند.

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، خاطر نشان کرد: از قضای اتفاق این امر شروع شده است است و در حال حاضر در آمریکا، یونجه، چغندر قند، پاپایا (خربزه درختی)، کدو، بادمجان و البته سیب که نوع تراریخته آن در فقط در آمریکا موجود است به صورت تراریخته عرضه می شود.

جای خالی سیب و پرتقال تراریخته در ایران

قره یاضی اعلام کرد: در کشور عزیزمان ایران میوه های تراریخته همچون سیب، پرتقال و… نداریم و تا ۲۰ یا ۳۰ سال آینده نیز نخواهیم داشت؛ نه به این خاطر که این محصولات بد هست، بلکه فعلا وجود ندارد.

وی ادامه داد: در آمریکا دو نوع سیب زمینی تراریخته به بازار عرضه شده است است که سوختن آنها در حین سرخ کردن ممکن نیست و ماده سرطان زای “آکریلامید” که بر اثر سوختن روغن سیب زمینی تولید می شود نیز در محصولات تراریخته ایجاد نمی شود. بنابراین در حال حاضر از این فاز که محصولات تراریخته را به منظور کم کردن مصرف سموم مورد عوض کردن قرار دهیم درآمده ایم.

رییس انجمن ایمنی زیستی کشور عزیزمان ایران در ادامه با بیان این که امسال سطح محصولات تراریخته نسبت به سال قبل سه درصد زیاد کردن پیدا کرده، اظهار کرد: در حال حاضر کشت محصولات تراریخته در ۲۴ کشور صورت می گیرد و دو کشور اروپایی اسپانیا و پرتغال کشورهایی هستند که بیش از ۱۳۱ هزار هکتار محصول تراریخته را در دل اروپا کشت می کنند.

چرا اروپا محصولات تراریخته را به دنیا سوم صادر نمی کند؟

قره یاضی، اروپاییان و نیز کشور چین را بزرگترین کشورهای وارد کننده تراریخته اعلام کرد و گفت : بر خلاف بعضی از ادعاهای کذب؛ اروپاییان هیچ گاه این محصولات را به کشورهای دنیا سوم صادر نمی کنند.

وی شرایط کشورهایی از جمله کشور عزیزمان ایران جهت پذیرش محصولات تراریخته را دارا بودن مجوز مصرف در کشور تولید کننده و نیز مصرف آن به صورت واقعی اعلام کرد و در این باره توضیح داد: چنانچه فرض شود کشوری محصول تراریخته تولید کرده است و خود آن را مصرف نمی کند، اجازه واردات آن محصول به ایران، داده نمی شود.

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات کشور عزیزمان ایران از برگزاری جلسات هفتگی با حضور شرکت دامپزشکی، معاونت زارعت، وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، انجمن های علمی و انجمن گروه زارعت و اصلاح نباتات به ریاست معاونت وزیر کشاورزی خبر داد و گفت : در این جلسات درخواست ها جهت واردات محصولات تراریخته مورد بررسی قرار گرفته است و بعد از انجام آزمایشات بر طبق اصول این شرط نیز مطرح است که چند کشور پیشرفته به محصول مورد نظر مجوز داده و در حال مصرف آن باشند.

قره یاضی، بافایده واقع شدن محصولات تراریخته در اقتصاد کشورها را یادآور شد و گفت : در هندوستان بذر تراریخته نخستین بار در سال ۲۰۰۲ وارد شد و به تدریج تا سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ همه کشت و کار کشاورزان به نوع تراریخته عوض کردن کرد.

وی با اشاره به این که هندوستان به یکی از بزرگترین وارد کنندگان پنبه تبدیل شده است هست، اضافه کرد: در پاکستان نیز از سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ سطح زیر کشت پنبه تراریخته به ۸۰ درصد کل پنبه تولیدی این کشور زیاد کردن پیدا کرد که به این معنای آن است که این رویه طی سال ها به صورت پنهانی دنبال می شده است است.

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات کشور عزیزمان ایران ۸۰ درصد سطح زیر کشت پنبه، ۷۷ درصد سطح زیر کشت سویا، ۳۲ درصد سطح زیر کشت ذرت و ۳۰ درصد کلزا را از نوع تراریخته اعلام و خاطر نشان کرد: در این میان کسانی که می گویند محصولات غیر تراریخته را وارد کنید، با اصول بازرگانی و تامین مواد غذایی آشنایی مورد نیاز را ندارند.

قره یاضی افزود: اکثر محصولات کشاورزی در دنیا در محل تولید به مصرف می رسند و هیچ محصولی به صورت ۱۰۰ درصد مورد تبادل قرار نمی گیرد؛ به عنوان نمونه تنها چهار تا شش درصد محصول برنج مورد تبادل بین المللی قرار می گیرد. بنابراین چُنین نیست که درصدهای مربوط به سطح کشت محصولات تراریخته راجع به تبادلات جهانی آنها نیز صدق کند.

وی اظهار کرد: با وجود توانمندی پژوهشگران و تراز بین المللی آنها به علت عدم وجود تولید این نوع محصولات در داخل کشور مجبور به وارد کردن آنها هستیم.

عمده ذرت وارداتی تراریخته است/ هر روغن کنجدی جهت خرید مناسب نیست

رییس انجمن ایمنی زیستی کشور عزیزمان ایران با اشاره به اینکه محصولات تراریخته عمدتاً از آرژانتین و برزیل وارد می شود از واردات سویا از کشور اوکراین خبر داد و گفت : عمده ذرتی که از اوکراین وارد می شود از نوع تراریخته است.

قره یاضی گزارشات آیسا را گزارش دولت ها خواند و خاطر نشان کرد: سطح زیر کشت محصولات تراریخته در دنیا بسیار زیاد از آن چیزی است که در گزارشات آمده است.

وی محصولات تراریخته وارداتی را روغن و دانه های روغن از جمله روغن سویا، ذرت و کلزا اعلام کرد و با اشاره به این که در هیچ کجای دنیا کنجد تراریخته یافت نمی شود، تاکید کرد: روغن کنجدی را خریداری کنید که آرم های “سیب سلامت و مهر استاندارد” داشته باشد.

دکتر قره یاضی ضمن تاکید بر لزوم خریداری کنجد بسته بندی شده است و فرا دما دیده از افزوده شدن ویتامین دی و آنتی اکسیدان به این نوع روغن در کارخانه خبر داد و اضافه کرد: روغن هایی که غیر از این نوع و در حضور مشتری تهیه می شود مورد تایید نیست.

وی در ادامه دیگر محصول تراریخته وارداتی را خوراک دام مشمول بر ذرت، سویا، کنجاله ذرت و کنجاله سویا و کنجاله کلزا بیان کرد و یادآور شد: بیش از ۹۰ درصد خوراک دام ما وارداتی و از نوع تراریخته است.

پنبه، استارتی جهت ورود کشور عزیزمان ایران به عرصه تراریخته ها

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات کشور عزیزمان ایران از ارزش مالی ۱۷ میلیارد دلاری بذر تراریخته در سال ۲۰۱۷ در دنیا خبر داد و گفت : این عنوان با در نظر گرفتن این توصیه مطرح می شود که هر یک کیلوگرم بذر، ۱۰۰ کیلوگرم محصول می دهد و بنابراین فروش این محصولات در دنیا حدود ۱۰۰ ها میلیارد دلار ارزش دارد. این در حالی است که سهم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از این بازار تنها واردات پنج میلیارد دلاری آن است!

وی با بیان این که ما از ابتدای امر طرفدار تولید ملی محصولات تراریخته بوده ایم، اظهار کرد: حالا می توانید از قول بنده نقل کنید که قطعاً امسال پنبه تراریخته مجوز کشت و کار و مصرف را از سوی سه نهاد شرکت محافظت محیط زیست، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی دریافت خواهد کرد.

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات کشور عزیزمان ایران ادامه داد: این محصول به صورت آزمایشی و در سال آینده به صورت تجاری کشت خواهد شد.

وی صادر شدن مجوز جهت کشت پنبه تراریخته را به نوعی خط شکنی بیان کرد و یادآور شد: امیدواریم این عنوان راه را جهت کشت سایر این نوع محصولات هموار کند.

کاهش ۳۷ درصدی مصرف حشره کش ها

قره یاضی خبر خوب جهت محیط زیست را کم کردن ۴۵.۲ درصدی مصرف حشره کش و نیز کم کردن ۳۷ درصدی آفت کش های شیمیایی اعلام کرد و گفت : این در حالی اتفاق داده که میزان محصولات ۲۲ درصد زیاد کردن یافته است.

وی تصریح کرد: در طی ۲۵ سال گذشته استفاده از علف کش ها در همه محصولات زیاد کردن پیدا کرده هست، ولی این میزان در محصولات تراریخته با شیب آرام تری زیاد کردن داشته و نوع آن بی ضرر شده است است.

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات کشور عزیزمان ایران در ادامه تاکید کرد: شرکت بهداشت جهانی و شرکت خواروبار جهانی اعلام کردند که آزمایشات و گزارشات طی ۴۰ سال گذشته نشان می دهند که استفاده از کلایفوسیت در محصولات تراریخته تهدیدی جهت سلامت انسان ها محسوب نمی شود.

قره یاضی با اشاره به این که ممنوعیت مطلق استفاده محصولات تراریخته در مجلس شورای اسلامی رای نیاورده هست، تصریح کرد: ممنوعیت واردات این محصولات در صورت عدم رعایت ایمنی زیستی و سایر قوانین بین المللی تصویب شده است است و البته این نیز مطرح شد که تنها آن دسته از قوانین بین المللی مطرح است که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده باشد.

واژه های کلیدی: انجمن | ایران | ایمنی | محصول | محصولات | محصولات کشاورزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz